Důvodů může být spousta, ať už těch závažných, tak těch, s kterými si snadno poradíme sami z pohodlí domova. Pokud pociťujete, že se ve vlasech drbete častěji než je zdrávo a doprovází vás to intenzivně každý den, měli byste zpozornět. Svědění pokožky hlavy začíná pozvolna, dalo by se říct, že až nevinně, ale pokud to ignorujeme, může narůst do velkých rozměrů. I když to totiž vypadá na první pohled jako malichernost, opak je pravdou.
Jak se projevuje podrážděná pokožka hlavy?
Jak už jsme si výše zmínili, hlavním příznakem je nadměrné svědění s tím spojené i drbání pokožky hlavy. Tím bohužel však nekončíme, často je svědění hlavy spojeno s vysušenou a šupinatou pokožkou. Obvyklým a častým projevem bývá také zarudlá pokožka. Pokud příznaky neřešíme, může se stát, že zvýšené podráždění vyústit až v kožní infekci, otoky, vypadávání či poškození vlasů.
Co způsobuje svědění pokožky?
Příčiny, které vyřešíme sami z pohodlí domova:
- lupy
- vši
- zapařená vlasová pokožka v důsledku nošení čepice
- prach
- pot
- stres
- tvrdá voda
Příčiny, s kterými musíme vyhledat odbornou pomoc:
- seboroická dermatitida
- kroužkový lišej
- lupenka
Další možné příčiny:
Větší náchylnost pokožky ke svědění může mít na svědomí ještě několik dalších důležitých faktorů.
1. Barvení vlasů
Určitě spousty z vás teď vyvalila oči a pomyslela si, co je tohle za nesmysl, když se barvíte celé roky či měsíce. Ovšem špatně zvolená barva může způsobit alergickou reakci. Pokožka po aplikaci barvy reaguje tak, že zarudne a začne nepříjemně pálit. Jestli si říkáte, že se vám to s vaší barvou ještě nestalo, máte možná už tak na půl vyhráno. Proč jen na půl? Alergická reakce může přijít bohužel kdykoliv a v jakémkoliv věku. Alergickou reakci může vyvolat například araphenylenediamin (PPD), ten bývá obsažen především v dlouhotrvajících černých a hnědých barvách. Proto barvu vybírejte s rozmyslem a ideálně před nanesením barvy na celou hlavu, zkuste barvu pouze nanést na malý kousek. Pokud žádná reakce nenastane, pokračujte dál, pokud nastane, ušetříte si tím větší trápení.
2. Dehydratace pokožky
Nemyslíme tím, pouze hydratovat vlasy hydratačním šamponem, ale rovněž dodržovat pravidelný pitný režim. Nejen zvenku, ale i zevnitř je hydratace důležitá. Tudíž pokud váš pitný režim pokulhává a vy zapomínáte dostatečně pít, odrazí se to nejen na vašich vlasech, ale i na pokožce. A ano, hodně pít se musí i mimo léto.
3. Časté mytí vlasů
Časté mytí vlasů patří mezi nejrozšířenější příčinu svědivé pokožky. Při každodenním mytí se ochranný film nestačí obnovovat a kůže vysychá. Pokud tedy trpíte suchou pokožkou zkuste si mýt vlasy pouze jednou až dvakrát týdně a tím zabránit pravidelnému vysoušení.
4. Špatné mytí vlasů
Možná byste se divili, kolik z nás špatně vymývá šampon z vlasů. Nejde tolik o techniku, jako o to, že spousta z nás neustále někam spěchá a tak mytí vlasů chce, co nejvíce urychlit. Bohužel, ve spěchu nejsme schopni dostatečně šampon vymýt z vlasů, to má za následek, že nejen že nás svědí pokožka hlavy, ale vlasy jsou zplihlé a působí mastným dojem.
5. Příliš horká voda
Pokud jste milovníci horkých sprch, těmto časům už odzvonilo, tedy alespoň těm, které se týkají mytí vlasů. Mytí vlasů horkou vodou totiž vede k podráždění a následnému vysoušení pokožky. Tím nemyslíme, že si máte teď vlasy mýt ledovou vodou, zkrátka žádné extrémy. Vlasy myjte teplou vodou a na závěr spláchněte vodou chladnější – pokožka hlavy se prokrví a uzavřou se póry, díky čemuž tak dochází i k menší tvorbě mazu.
Pokud jste se někdy se svědivou pokožkou setkali, určitě nám neváhejte napsat, skrze sociální sítě, s vašimi tipy a triky, které vám pomohli či naopak, které byly jen ztráta času. My je poté nasdílíme na našich sociálních sítích i s ostatními a díky tomu můžeme společně pomoci někomu dalšímu.