Jemné dětské vlasy si zaslouží speciální péči, jak ovšem o ně správně pečovat v různých letech dítěte? Které produkty jsou nejvhodnější na dětské vlasy? V našem průvodci péčí o dětské vlasy najdete odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších užitečných tipů, které vám pomohou udržet vlásky vašich malých pokladů krásné, zdravé a plné života!
Jak se mění a vyvíjí vlasy v čase?
Už před narozením se na hlavičce našich nejmenších vytvářejí tenoučké, měkké vlásky bez jakéhokoliv pigmentu a dřeně, známé jako lanugo. Před samotným narozením tyto vlásky opadají a nově narozené děťátko má na své hlavičce jemné velusové vlásky, které připomínají spíše jemné chloupky než tradiční vlasy. Tyto vlásky nebývají delší než dva centimetry a jsou stále velmi jemné. Tyto vlásky už bývají pigmentované a dle toho je možné poznat, zda bude děťátko tmavší nebo světlejší typ. Je však třeba si uvědomit, že barva vlasů se může ještě v průběhu následujících let změnit.
Mezistupněm mezi vlasem velusovým a terminálním (dospělým) jsou takzvané intermediální vlasy, které můžeme nazývat jako vlasy přechodné. Tento typ vlasů během růstu dítěte vypadá a nahradí je vlasy nové – terminální, které jsou plně formované, jsou delší, hrubší a sytě pigmentované. Kolem jednoho roku od narození začíná struktura vlasů u dětí procházet změnou, vlásky se začínají více mastit a nastává ten pravý okamžik začít používat vhodnou vlasovou kosmetiku, která bude vláskům prospěšná.
Péče o dětské vlasy
Jak jsme již zmínili výše, dětské vlásky se během vývoje dítěte velmi mění a na základě toho v každém bodě vývoje vyžadují jiný druh péče. Pojďme si tedy blíže přiblížit péči o dětské vlasy v konkrétních etapách vývoje.
Dětské vlásky v prvních pár měsících po narození
V prvních pár měsících po narození mívají miminka obvykle vlásku málo. Vlásky bývají velmi jemné a nemastí se. Šampony a kondicionéry nejsou nutné, možná by se dalo říci, že jsou dokonce zbytečné. Malým miminkům stačí maximálně jednou týdně omýt vlásky čistou vodou. S mytím i následným vysušením vlásku buďte velmi jemní. Vlásky pouze jemně vysušte ručníkem, nedoporučuje se používat v tak brzkém věku fén.
Dětské vlásky od 1 roku
Přibližně kolem jednoho roku dětem začínají vlasy přibývat, začínají houstnout a dorůstat – u některých miminek může tento proces nastat o pár měsíců dřív. V tento moment už je ideální čas na to pozvat do hry i dětský šampon. Ten by se měl postarat nejen o jemné dětské vlásky, ale také o citlivou pokožku hlavy. Jeho složení by mělo být něžné a šetrné, a co je nejdůležitější – neštípat v očích.
V tomto období se začínají pomalu vlásky i špinit, ne však v markantních měřítcích, ovšem už je potřeba je přibližně jednou za týden umýt právě zmíněným dětským šamponem. Pokud má vaše dítě dlouhé vlásky, doporučujeme používat i bezoplachový kondicionér do konečků, aby se snadno a bezbolestně daly vlásky rozčesat.
Dětské vlasy od 5 do 15 let
Pokud mají vaše děti opravdu krátké vlasy, postačí jim pouze šamponem i v tomto období. Nedoporučujeme však používat místo šamponu sprchový gel, který může vysušovat pokožku hlavy a mohou se tak začít objevovat lupy. V případě, že mají děti v tomto období vlasy dlouhé je ideální čas na to začít používat kromě šamponu i kondicionér. Pokud vaše děti trpí na hodně zacuchané vlásky, ideální volbou je přidat do hry i bezoplachový sprej na rozčesávání vlásků. Co se stylingu týká, tak další vychtávkou, která je velmi oblíbená posledních pár let, jsou gumičky do vlasů, které necuchají vlasy a netahají. V případě, že vlasy dětem foukáte fénem, doporučujeme použít ochranný termo sprej.
Péče o dětské vlasy od 15 do 18 let
V období puberty se většinou dospívající potýkají s problémem mastných vlasů. Vlasy v tento okamžik je vhodné mýt dle potřeby. Doporučuje používat péči, která je přesně dělaná pro mastné vlasy, díky níž nebudou vlasy ještě více zatížené a rychleji se mastit. Pokud vlasy vašich dospívajících je třeba mýt opravdu každý den, doporučujeme pořídit i suchý šampon a interval mezi mytím alespoň o den prodloužit.
Ideální dětský šampon
Na mytí dětských vlasů byste měli vždy používat pouze dětský šampon. Důvodem je, že dětský šampon obsahuje jiné pH než šampon pro dospělé a mohl by tak dětské vlásky a pokožku hlavy vysušit. Vzhledem k tomu, že cílem každého mytí je odstranit z vlasů nejen nečistoty, ale i maz a odumřelé kožní buňky a ochránit citlivou pokožk před vnějšími vlivy, je důležité vybrat opravdu kvalitní šampon s dobrým složení. Správný dětský šampon by měl být vždy dermatologicky testovaný, ideální volbou jsou šampony obsahující výtažků z šípků, měsíčků, bezu, kopřiv či heřmánku. Další nedílnou součástí složení by měly být oleje – například mandlový, které hydratuje citlivou pokožku hlavy a usnadní rozčesávání vlasů.
A máme hotovo! Na konci tohoto snadného průvodce jste zaručeně zjistili, že to není tak náročné. Jde jen o praxi a první pokus. S našimi osvědčenými tipy budete připraveni pečovat o vlasy vašich dětí s lehkostí. Takže se nebojte a pusťte se do toho, vaše děti budou mít krásné a zářivé vlásky, na které budou jednou pyšní!