Péče o vlasy pro budoucí maminky – víte, jak na ni?

Péče o vlasy pro budoucí maminky – víte, jak na ni?

V období těhotenství i po samotném porodu prochází ženské tělo mnoha změnami. Velký vliv má tento „požehnaný stav“ také na kvalitu našich vlasů. Možná jste už někde někdy zaslechli, že spousta žen má v průběhu těhotenství krásnější vlasy než kdykoliv dřív. Naopak většinou po porodu vlasy ubývají víc a víc. Čím je to dáno? Jak tomu předcházet? Za jak dlouho se dají vlasy zpět do normálu? To vše a ještě mnohem více si povíme právě v tomto článku.

Trocha teorie 

Možná už jste někdy zaslechli, že naše vlasy rostou v cyklech. Z vlasů, které máme se 90% vždy nachází v růstové fázi, a naopak zbývajících 10% ve fázi klidové. Po této fázi nám vlas vypadne a je nahrazen novým. V těhotenství si obvykle užíváme, jak jsou naše vlasy husté. A to vzhledem k tomu, že hormonální změny v těhotenství ovlivní životní cyklus vlasů tak, že prodlouží jeho klidovou fázi. V praxi to znamená, že vlasům trvá déle, než vypadnou a na hlavě jich tak v jednu chvíli zůstává více, než doposud.

Po porodu se hladiny estrogenu vrátí do normálu, což má za následek výrazné vypadávání vlasů během poměrně krátké doby. V životě je běžné, že člověku denně vypadne zhruba sto vlasů, které bývají na každodenní bázi nahrazované. Během těhotenství však, jak jsme si již řekli, tyto vlasy vypadnout nemusí a začnou vypadávat až po porodu. Představte si, kolik vlasů za těch devět měsíců těhotenství čítá, proto se tedy nemůžeme divit, že se pak jedná o tak rapidní skok. V tomto zvýšeném množství mohou vlasy začít vypadávat také až po ukončení období kojení.

Pokud jste ovšem nedávno porodily a jásáte, že vlasy stále drží. Bohužel, nemusíte mít ještě zcela vyhráno. Nadměrné vypadávání vlasů totiž nejčastěji přichází 2-3 měsíce po porodu. Obvykle tento stav trvá přibližně šest měsíců, než se vlasy vrátí do normálu.

Jak minimalizovat vypadávání vlasů po porodu?

Zdravá a vyvážená strava

Jak jsme si již řekli a jak určitě všichni dobře víte, tělo při těhotenství prochází změnami. To se ovšem odráží i na tom, že některých živiny potřebuje více. Dejte si pozor na dostatečným příjmem železa a anémií, protože právě spotřeba tohoto minerálu dramaticky roste. Objem krve totiž v průběhu těhotenství kvůli potřebě zásobit plod krví a živinami vzrůstá o 30 až 40 % oproti běžnému stavu. Stejně tak může působit i nedostatečný příjem bílkovin a některých vitamínů a minerálů. Ale jak se říká, nic se nemá přehánět. Tudíž tím, že byste do sebe každý den cpali nadměrné množství vitamínů, také ničemu nepomůže. Proto vše dělejte s rozmyslem a po konzultaci se svým porodníkem.

Vhodné produkty na vlasy

Nejen v těhotenství, ale i mimo něj jsou vhodné přípravky na vlasy alfou a omegou. Proto se snažte používat hydratační šampony, kondicionéry a masky, které jsou vhodné i na citlivou pokožku a proti vypadávání vlasů. Vlasy se snažte co nejméně zatěžovat.

Správná péče

Neříkáme, abyste se nebarvili, ovšem například z černé na blond bychom v tomto období opravdu doporučili nejít. Celkově bychom se snažili vlasy extrémně nezatěžovat a nehazardovat s nimi v podobě drastického barvení. Co se tepelné úpravy týče, vlasy foukejte stylem, jaký jsme si popsali v našem článku o správném fénování vlasů. Nikdy ovšem nezapomínejte na tepelnou ochranu. Žehličku a kulmu bychom z rutiny na dobu neurčitou vyřadili úplně, případně omezili na minimum jejich používání. Čemu byste se měli také vyvarovat, i když to je praktické, je pevné stahování vlasů do copů, culíků či drdolů. Z důvodu toho, že celodenně stažené vlasy způsobují zatuhnutí vlasové pokožky a její neprokrvení. Mimo to, i výrazné mechanické poškození samotných vlasových vláken – ty poté křehnou a ulamují se.

Pokud i vy máte nějaké tipy na produkty či metody, které vám s vypadáváním vlasů během a po těhotenství pomohly nebo naopak nepomohly. Určitě se na nás obraťte skrze sociální sítě a my vaše rady poté budeme sdílet s ostatními. A třeba společně pomůžeme s vlasy nastávajícím maminkám.