Není žádnou novinkou, že kvalitní strojek je základ dobře ostříhaného účesu a to ať už se jedná o domácí, tak i profesionální použití. Dle čeho strojek ale vybrat? Jaký je ideální materiál strojku a jak je to s údržbou? To vše a mnohem více se dozvíte v tomto článku.
Co si ujasnit před koupí?
V první řadě bychom si měli říct, že neexistuje jeden univerzální strojek na vše, který splní každému jeho přání. Proto je před koupí dobré si ujasnit preference na váš vysněný strojek a dle toho začít vybírat. Poté, pokud sáhnete po kvalitním výrobku, by se nemělo stát, že by vás strojek něčím zklamal.
Způsob napájení
Způsob napájení je při výběru strojku velmi důležitý. Pokud totiž trávíte čas neustále na cestách či nemáte v koupelně prakticky zhotovené sásuvky, bude pro vás vhodnější akumulátorový model. Pokud naopak chcete, aby strojek fungoval nepřetržitě několik hodin – bez občanského dobíjení. Doporučovali bychom se poohlédnout po strojku, který je napájený přímo ze sítě. Avšak, v obou případech (či v nějakých dalších, které jsme tu nezmínili) je dobré si prostudovat obě varianty, abyste se ujistili, že je to opravdu to, co chcete.
Vlasový strojek napájený ze sítě
Velkou výhodou tohoto typu strojku je to, že vás neomezuje jeho kapacita baterie (tudíž se vám nestane, že by se vám během práce vybila) a strojek pracuje tak dlouho, jak je potřeba a to na plný výkon. Mimo jiné, většinou bývá i cenově přijatelnější oproti akumulátorovému strojku. Nevýhodou však je, že díky kabelu bývá strojek těžší než ten akumulátorový, ovšem někomu právě jeho zatížení může při práci vyhovovat. Při výběru se zaměřte na délku přívodního kabelu, protože ta bude výrazně ovlivňovat kvalitu a komfort vaší práce s tímto strojkem.
Akumulátorový vlasový strojek
Akumulátorový strojek je nejlepší varianta, která kombinuje síťový a bateriový provoz. Tento typ strojku se prodává ve třech verzích:
- Akumulátorový provoz s možností zařízení používat i během nabíjení.
- Akumulátorový provoz s možností rychlého nabíjení (během nabíjení strojek nefunguje, ale přibližně během 5 minut je strojek nabití natolik, že s ním zvládnete střih dokončit).
- Akumulátorový provoz bez možnosti rychlého nabíjení a používání během nabíjení.
Pokud tedy patříte k těm, kteří svůj strojek rádi vozí na cesty, případně vás obtěžuje mít kolem sebe neustále omotaný kabel, tento typ strojku by měl být pro vás jasnou volbou. Ovšem, při výběru tohoto typu strojku je potřeba ještě zohlednit pár věcí:
- Výdrž baterie – doporučujeme sáhnout po strojku s minimální výdrží alespoň hodinu
- Délka nabíjení – zaměřte se na poměr mezi dobou nabíjení a výdrže (čím menší poměr je, tím lépe)
Nástavce na strojek
Nástavce neboli hřebeny udělají z vašeho strojku multifunkční přístroj. Můžete si díky nim zastřihávat mimo vlasů i vousy či jiné chloupky na těle – zkrátka díky nim jiného pomocníka už nebudete potřebovat.
Pevné hřebeny
Jsou určeny pro konkrétní délku zastřihávání. Stačí si jen vybrat nástavec s požadovanou délkou, nasadit na strojek a stříhat. Bohužel velkou nevýhodou je malá variabilita hřebenu. Tyto typy hřebenů se vyskytují spíše na levnějších přístrojích.
Posuvné hřebeny
U tohoto typu hřebenu si můžete délku nástavců nastavit s rozestupy zhruba 0,1 až 1 mm. Většinou ke strojku dostanete zpravidla dva posuvné hřebeny, se kterými se můžete věnovat skutečně variabilním střihům. Díky tomu není potřeba skladovat X pevných hřebenů, takže ušetříte místo a nemusíte se bát, že je někde ztratíte. Ovšem, nezapomeňte se zaměřit, zda jde nastavená poloha uzamknout. Můžete se tak vyhnout nechtěným účesům, které mohou vzniknout tak, že na strojek více zatlačíte, hřeben se posune na kratší délku stříhání a katastrofa je na světě.
Výrobní materiál
Stejně jako když si kupujete kterýkoliv jiný výrobek – přístroj do kuchyně, kabelku, věci do dílny. Zkrátka typ materiálu z jakého je výrobek vyroben je alfou a omegou, co se jeho životnosti a udržitelnosti týká.
Materiál, ze kterého jsou vyrobeny nože, ovlivňuje údržbu celého přístroje. Přestože jsou všechny nože odolné proti korozi, liší se způsobem údržby, délkou životnost a mimo jiné to může mít vliv i na jejich ostroast.
Titan
- nejkvalitnější a nejodolnější nože
- lze bez problému umývat pod vodou
- vysoká pořizovací cena
- ani během častého používání téměř nedochází k jejich otupení
Keramika
- netupí se a není nutné je brousit (jedná se o tzv samoostřiče)
- nelze je umývat pod vodou
- velmi křehké
Nerezové břitvy
- nejběžnější materiál
- rychle se tupí
- je možné je umýt pod vodou
Hmotnost a rozměry výrobku
Toto je jeden z nejindividuálnějších paramentů při výběru strojku. Bohužel na to neexistuje jedna univerzální odpověď. Zkrátka pokud se strojkem cestujete a potřebujete, aby zabral co nejméně místa volte takový, aby byl co nejvíce skladný. Pokud se strojkem pracujete každý den a i třeba několik desítek minut v kuse, zvolte takový, který bude mít lehčí hmotnost. Ovšem, co je těžké a lehké se říct tak úplně nedá, pro každého z nás to je něco jiného.
Stojánek a pouzdro
Pokud víte, že se strojkem budete cestovat či ho nechcete nechat povalovat volně na poličce v koupelně. Poohlédněte se po strojku, který má součástí balení i pouzdro a stojánek – ne vždy tomu tak bývá. Díky tomu zabráníte ztrátě některých komponentů při cestování, případnému chaosu/nepořádku v koupelně.
Jednoduchost údržby
Před nákupem rovněž nezapomeňte zjistit, jak strojek čistit. Díky pravidelnému a správnému čištění, můžete totiž velmi prodloužit jeho životnost. Každá část zastřihovače vyžaduje jinou péči. Správný postup najdete v manuálu výrobce. Co je však pro všechny výrobky stejné, je pravidelná údržba po každém použití. Buď se jedná o strojek, který lze umývat pod vodou nebo případně pokud ho pod vodu nemůže, čistí se od zbytků vlasů a vousů pomocí štětečku, který většinou bývá součástí balení.
Pro lepší přehled, abyste si nepopletly některé pojmy:
- Omyvatelnost
- Hlavici můžete opláchnout pod vodou, ale jinak je přístroj určený k použití na sucho.
- Tělo strojku by se nemělo pod vodu nikdy dostat.
- Voděodolnost
- Můžete s ním v klidu do sprchy, avšak by se strojek neměl potápět například ve vaně plné vody.
- Vodotěsnost
- Ať budete přístroj používat pod sprchou či ho budete potápět ve vaně – voda se do něj zkrátka nedostane.