Roztřepené konečky vlasů: Jak nad nimi vyhrát?

Chcete mít dlouhé, silné a zdravé vlasy bez roztřepených konečků? Zjistěte, jaké zlozvyky mohou poškodit vaše vlasy a jak se jim efektivně vyhnout.

Roztřepené konečky vlasů: Jak nad nimi vyhrát?

Máte pocit, že vaše vlasy nikdy nejsou tak krásné a zdravé, jak byste si přáli? Roztřepené konečky a lámavé délky jsou častým problémem, který dokáže zkazit i ten nejdokonalejší účes. V tomto článku vám prozradíme, jak správnou péčí a jednoduchými kroky předejít poškození a zajistit, že vaše vlasy budou vypadat úchvatně každý den.

Dnešní trh nabízí mnoho produktů slibujících zacelení roztřepených a poškozených konečků. Upřímně řečeno, pokud už jsou vaše konečky roztřepené o několik centimetrů, zázrakem je nespravíte – pomůže jedině návštěva kadeřníka. Pokud se ale nechcete smířit s tím, že budete muset každých pár týdnů chodit na zastřižení, můžete podniknout kroky, které zabrání dalšímu třepení a udrží vaše vlasy zdravé od kořínků až po konečky. Stačí jim vyhlásit válku včas a začít s péčí, která problémům s konečky předejde.

Co způsobuje roztřepené konečky?

Roztřepené konečky.

Špatně zvolený kartáč na vlasy

Použití nevhodného kartáče nebo hřebenu může způsobit lámání a třepení vlasů. Například kartáče s ostrými nebo hrubými štětinami mohou vlasy mechanicky poškozovat, zvlášť pokud se s nimi zachází nešetrně.

Trvalá ondulace

Chemické látky, které se používají při trvalé ondulaci, narušují vlasovou kutikulu (vnější vrstvu vlasů), což vede ke ztrátě pružnosti a vlhkosti. Vlasy se pak stávají náchylnějšími k lámání a třepení.

Přípravky k narovnávání vlasů

Chemické přípravky používané k narovnávání vlasů mění jejich strukturu a mohou je výrazně oslabit. Rozbití přirozených vazeb ve vlasech vede k jejich dehydrataci, což má za následek vznik roztřepených konečků.

Permanentní barvy nebo odbarvovače

Tyto přípravky, zejména při častém barvení vlasů, výrazně vlasy oslabují. Odbarvovače a barvy narušují kutikulu, což snižuje odolnost vlasů a vede k jejich lámání.

Nesprávný výběr vlasové kosmetiky

Používání nevhodné kosmetiky pro váš typ vlasů může způsobit jejich vysušení nebo naopak zatížení. Například šampony se silně odmašťujícími složkami mohou vlasy zbavit přirozených ochranných olejů, což je činí náchylnějšími k poškození.

Nesprávná výživa vlasů

Nedostatek vitamínů a minerálů v těle, jako je biotin, vitamíny B, E a zinek, může oslabit vlasy, které se pak snáze lámou a třepí.

Sluneční záření, vítr a slaná voda

Slunce, vítr a slaná nebo chlorovaná voda oslabují vlasovou strukturu. UV záření způsobuje vysoušení a oslabuje kutikulu, zatímco vítr a sůl zvyšují tření mezi vlasy, což vede k mechanickému poškození a vzniku roztřepených konečků.

Časté používání tepelných přístrojů

Kulmy, žehličky a fény s vysokou teplotou mohou vlasy velmi oslabit. Při častém používání těchto tepelných přístrojů dochází k poškození kutikuly, vnější vrstvy vlasu, která chrání jeho vnitřní strukturu. Kutikula se vlivem tepla narušuje, vlasy ztrácí vlhkost a pružnost, což vede k jejich lámání a vzniku roztřepených konečků.

Typy roztřepených konečků

Roztřepené konečky se mohou se lišit podle příčin i podle míry poškození. Čím více se kutikula (vnější vrstva vlasu) naruší, tím snáze se vlas třepí. Existují čtyři základní typy třepení:

  1. Typ „větvička” Tento druh třepení připomíná větvičku stromu – koneček vlasu se rozdvojuje, ale kůra je zatím částečně zachovaná. Tento typ poškození často ukazuje na nedostatek hydratace, a proto mohou pomoci hydratační masky a kondicionéry.
  2. Typ „vidlička” Při tomto typu se koneček vlasu rozdvojuje do tří částí. Jde o mírně pokročilejší stupeň poškození, který lze zmírnit použitím speciálních vyživujících masek nebo olejů.
  3. Typ „strom” Tento typ poškození se objevuje nejen na konečku, ale zasahuje i do střední části vlasu, kde se tvoří několik větví připomínajících strom. V tomto případě je nejlepším řešením koneček zastřihnout, aby se poškození nerozšířilo dále.
  4. Typ „svíčka” Vlasy tohoto typu mají slabší kutikulu směrem ke konečku, což je činí obzvlášť náchylnými k lámání. Tento typ poškození je nejzávažnější, a nejlepším řešením je poškozené části vlasu zastřihnout.

Jak předejít roztřepení a mít zdravé vlasy:

Zdravé a krásné vlasy.

Pravidelné zastřihávání vlasů

Ano, je tomu tak. I když se o své vlasy budete starat sebelépe, občasnému střihu se v prevenci v boji s roztřepenými konečky bohužel nevyhnete. Pokud ale vlasům dopřejete správnou a kvalitní péči, intervaly mezi stříháním můžete prodloužit i o pár měsíců. I přesto není nutné vlasy zkracovat o desítky centimetrů. Stačí se zbavit pouze poškozených částí, a pokud vlasy zůstávají zdravé i po několika měsících, postačí pravidelně zastřihávat jen o pár centimetrů, například o 2 cm.

Používejte kondicionér

Jak jsme si již zmínili výše, suché vlasy jsou nejlepší přítel roztřepených konečků, a proto je třeba dodávat jim po každém mytí dodávat dostatečnou dávku hydratace. Kondicionér dodá vlasům porci výživných látek, hydrataci a vlas uzavře a udrží v něm potřebnou vláhu. Navíc se jedná o skvělého pomocníka, který vlasy zanechá krásně hebké a půjdou pak jednoduše rozčesat a tím zabráníte zacuchání a dalšímu mechanickému poškození. Vlasy s kondicionérem řádně pročesejte a poté opláchněte vlažnou vodou. 

Vsaďte na masky na vlasy

Masky na vlasy jsou bezesporu pomocníci, které nelze vynechat v boji proti roztřepeným konečkům. Masku používejte pouze přibližně každé třetí mytí/ jednou týdně, ať vlasy zbytečně zase moc nezatíží. Maska vlasům dodá maximální dávku živin, hydrataci, zregeneruje poškozené vlasové vlákno a dodá vlasům lehkost, hebkost a maximální lesk. Pozor, pokud maska neumí uzavřít vlasy, je po ní potřeba použít kondicionér.

Bezoplachová péče a vlasové oleje

Skoncujte s nekontrolovatelným zacucháváním vlasů, díky němuž jsou vlasy více zranitelné. Po každém mytí na ně naneste bezoplachový kondicionér a rozčesávání by poté mělo proběhnout bez zbytečných starostí. Co se vlasových olejů týká, jedná se o skvělé pomocníky, které dodají konečkům vlasů intenzivní výživu a zanechají je jemné a lesklé. S oleji na vlasy buďte ale shovívaví – NEplatí totiž, že čím více produktu dáte, tím lepší bude výsledek. Proto aplikujte pouze pár kapek oleje do dlaně, rozetřete v obou dlaních a následně naneste do konečků vlasů (nikdy ne k hlavě).

Vysoušení vlasů

Mokré vlasy jsou obecně více zranitelnější a náchylnější k poranění než ty suché. Na zdraví jim bezesporu nepřidá, pokud si vezmete ručník a chaoticky a nešetrně jím budete drhnout všemi směry. Proto tedy postupujte následovně. Místo drhnutí ručníkem z vlasů jemně vymačkejte přebytečnou vodu a poté nechte vlasy volně trochu proschnout. Následně aplikujte termální ochranu na vlasy a za pomocí fénu s hubicí vlasy jemně vysušte. 

Vhodný hřeben

Nejlepším a zároveň nejšetrnějším pomocníkem k rozčesání vašich vlasů bude hřeben či kartáč s širokými zuby nebo dnes již legendární volbou jsou populární hřebeny od značky Tangle Teezer. Tento typ kartáče vlasy rozčeše snadno a bezbolestně, sníží lámání vlasů a  zanechá je hedvábně jemné. Tyto hřebeny lze používat i na mokré vlasy, kde fungují stejně perfektně jako na suché.

Ochraňte vlasy před vnějšími vlivy

Zima, mráz, slunce, vítr, znečištěné prostředí..to vše má nemalý vliv na kvalitu a vzhled vašich vlasů. Proto doporučujeme přes letní měsíce používat přípravek na vlasy s ochranným SPF a během zimy a mrazu schovat vlasy pod čepici či jinou pokrývku hlavy. Tím zamezíte extrémnímu šoku pro vlasy kvůli rychlému skoku teplot. Skvělými pomocníky jsou také vlasová séra či olejíčky do konečků vlasů, které vlasy bohatě vyživí. 

 

Pokud máte i vy nějaké tipy či osvědčené produkty, které vám pomohly, budeme moc rádi pokud se o ně s námi podělíte a společně tak pomůžeme třeba někomu dalšímu.